موم زنبور عسل

عسل و زنجبیل برای پیشگیری و مقابله با سرطان
آگوست 6, 2016
گرده گل
آگوست 14, 2016

موم زنبور عسل :

لغت (موم) از واژه انگلیسی قدیمی (Wex) که شان زنبور عسل است ، گرفته شده .  از این رو موم زنبور عسل را می توان به صورت موم پایه در نظر گرفت  . موم ها مواد مقاوم به آب هستند که برای پوشاندن و حفاظت روی برگ های گیاهان و میوه ها (کوتیکول) ، در ساختمان شان زنبور عسل ، چربی های محافظ حشرات ، چربی های پوست دام ها ، غده های چربی پرندگان ، روغن نهنگ و برخی خرچنگ ها ، قارچ ها و باکتری ها به کار می روند .

 

خصوصیات فیزیکی موم زنبور عسل :

موم زنبور عسل تازه ترشح شده سفید رنگ است و پس از اولین دوره تخم گذاری ملکه یا ذخیره عسل ، زرد رنگ شده ، طی دوره های زیاد ، رنگ ان قهوه ای و در نهایت سیاه رنگ می شود. رنگ موم اساندارد زرد روشن تا قهوه ای روشن است . موم های تازه نرم و ترد هستند ، طعم و بوی مخصوص ( کمی مزه حنا ) دارند و کم کم سخت تر می شوند . موم معمولا در هوای سرد شکننده است و در هوای گرم ، نرم می شود . ولی نباید چرب و چسبناک باشد . موم زنبور عسل غربی معمولا در دمای 62-65 درجه سانتیگراد ذوب و در دمای 250 درجه سانتیگراد بخار می شود .

چگالی یا وزن مخصوص آن در دمای 30 درجه سانتیگراد 0.950 تا 0.966 و به طور میانگین حدود 0.96 گرم بر سانتی متر مکعب است . از این رو از آب سبک تر است . موم زنبور عسل نظیر سایر موم ها در آب نامحلول و در برابر بسیاری از اسیدها مقاوم است . ولی در الکل سرد کمی محلول و در اتر گرم محلول است و در حلال های آروماتیکی ، کلروفرم ، استن ، بنزن ، دی سولفور کربن ، تترا کلروکربن ، تری کلرو اتیلن و روغن تری پنتین نیز حل می شود و چنانچه گرم شود در الکل و روغن های مایع نیز حل می شود.

 

کنترل کیفیت موم :

برای کنترل کیفیت موم ، علاوه بر توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی نسبت مواد استری به اسیدها نیز یک عامل مهم است . معمولا حرارت دادن بالا در زمان فراوری (مثلا 100 درجه سانتیگراد ) باعث تغییر عددی نسبت استر ها به اسید ها و همچنین تخریب و نابودی هیدروکربن ها می شود .  به عبارت دیگر خواص فیزیکی و شیمیایی موم را تغییر می دهد ، به صورتی که برخی خواص مفید ، مواد فرار و نیز مواد خشبو را از بین می برد . موم زنبور عسل نیز باید عاری از مواد شیمیایی – دارویی و سموم باشد ، که تشخیص آن به آزمایش های دقیق شیمیایی – دارویی نیاز دارد .

 

آج دار کردن موم :

آج دار کردن موم به صورت صفحات ، دومین مرحله فراوری موم بعد از استخراج و تصفیه آن است که با دستگاه های آج کن دستی و یا برقی انجام می شود . در دستگاه های اوتوماتیک ، معمولا موم های ذوب شده هم زمان به صورت صفحه تبدیل و بلافاصله با غلتک مخصوص ، پرس و آج دار می شوند ، غلتک آج کننده در دستگاه های دستی و برقی مشابه و حاوی سلول هایی به اندازه ته سلول شان زنبور کارگر و یا زنبور نر ( برای پرورش زنبور نر ) است .

حمیدرضا سلیمانی

عسل گل افراز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *