ژله رویال

گرده گل چیست ؟
آگوست 14, 2016
زهر زنبور عسل
آگوست 14, 2016

ژله رویال :

ژله رویال یا ژل ملکه یا شیر زنبور عسل ، از غده ای به نام هیپوفاریژنال که در بالای حلق زنبور کارگر قرار گرفته است . بین سنین 5 تا 12 روزگی ترشح می شود و به لاروهای کارگر و نر تا سه روزگی و به لارو ملکه در تمام دوران لاروی و بلوغ ملکه به صورت غذا داده می شود . که باعث تکمیل صفات ویژه جنسی و زندگی طولانی ملکه می شود . بررسی ها نشان می دهد ، ژله ای که به لاروهای زنبور کارگر و نر داده می شود ، با ژله ملکه متفاوت است ، به طوری که برای تغذیه لاروهای خیلی جوان زنبورهای کارگر ، ماده ای سفید رنگ خامه ای شکل بکار می رود که از نظر ظاهری ، کاملا شبیه به ژله ملکه است ، و برای مدت طولانی ژله رویال در نظر گرفته می شد ، اما در سال 1970 ، تان سند و شوئل طی یک بررسی نتیجه گرفتند که این ماده نمی تواند مانند ژل رویال، رشد لاروها را ادامه دهد.

 

خصوصیات فیزیکی ژله رویال :

ژله رویال ماده ژلاتینی غلیظ و شیری رنگ با بوی تند ، شبیه به فنل و طعم ترش خاص و دارای چگالی تقریبی 1.1 گرم بر سانتیمتر مکعب و اندکی در آب محلول است . چسبندگی آن در دمای اتاق یا یخچال ، بر حسب مقدار آب و مدت نگهداری تغییر می کند ( چسبندگی به تدریج بیشتر می شود ). این تغییرات ظاهرا به علت فعالیت آنزیم ها روی چربی و پروتئین های آن است ، به صورتی که افزایش چسبندگی ژل رویال ، مربوط به افزایش ترکیبات ازته نامحلول در آب ، کاهش ترکیبات محلول در آب و اسیدهای آمینه آزاد است . در ضمن ، افزایش قند ساکاروز ، باعث روان تر شدن آن می شود .

 

ترکیبات ژله رویال :

هر دو ژله ( ژل رویال و ژله کارگر ) به صورت محصول مرکب از غده بالای حلق زنبورهای کارگر ( هیپوفارینژیال ) ترشح می شود . که از نسبت های مختلف قندها ، چربی ها ، پروتئین ها ، اسید پانتوتنیک ، گاما گلبولین ( عامل افزایش مقاومت در برابر ویروس ها و باکتری ها ) اسید نوکلئیک شبیه به DNA و RNA کلسترول ، بیوپترین و نئوپترین تشکیل یافته است . با این تفاوت که ژل رویال دارای غلظت زیادی از همه این مواد به غیر از پروتئین است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
 • Goblinus globalus fantumo tubus dia
 • Scelerisque cursus dignissim lopatico
 • Montes vutario lacus quis preambul den
 • Leftomato denitro oculus softam lorum
 • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
 • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
 • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دریافت اطلاعات بیشتر درباره فواید بره موم !
جزئیات کامل فواید شگفت انگیز بره موم که تا کنون نمی دانستید .
ما هم مثل شما از ایمیل های مزاحم و اسپم بیزاریم.
دریافت عسل در کوتاه ترین زمان
...
 • آخرین باری که عسل مصرف کردید چه زمانی بود ؟
 • آیا از اصالت عسل آگاهی داشتید ؟
 • گل افراز در اولین روز کاری عسل را برای شما ارسال می کند.
 • ارسال به تمام نقاط ایران.
من از ایمیل های اسپم بیزارم !
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
ما هم مثل شما از ایمیل های اسپم بیزاریم.